Peníze na odstraňování povodňových škod

Ministerstvo zemědělství odhaduje škody na vodních tocích a dílech Moravy a Slezska na 500 až 700 milionů korun. Kromě minimálně půlmiliardových škod na vodohospodářském majetku napáchal živel škody za dalších 200 až 300 milionů korun také v tuzemském zemědělství. Vodohospodáři mají podle mluvčí ministerstva zemědělství Dity Vrbové získat 150 milionů korun na odstraňování letošních povodňových škod na státním majetku ještě během června a července. Uvolnění peněz z rozpočtu ministerstva umožnila vláda koncem května.

Vrbová upřesnila, že zhruba čtyřicet milionů korun ministerstvo uvolní z programu na podporu závlahových systémů. Dalších padesát milionů korun půjde z prostředků Operace státních finančních aktiv. Na likvidaci škod způsobených velkou vodou bude použito také čtyřicet milionů korun z rozpočtů státních podniků Povodí. Ze speciálího povodňového účtu se uvolní chybějící částka.
Peníze budou použity k úpravám koryt řek či jezů v povodí Odry a Moravy. Úpravy si vyžádají například řeky Ostravice, Odra, Mohelnice, Morávka, Olše či Bečva. Rychlou potřebu oprav Vrbová zdůvodnila tím, že na uvedených tocích došlo k takovým poškozením upravených částí toků a protipovodňových staveb, že by mohly znamenat přímé ohrožení obytných sídel. Ohrožení se podle ní týká například Teplic nad Bečvou, Rožnova pod Radhoštěm, Valašského Meziříčí, obcí Zubří-Háje a Veselá i Uherského Ostrova. Voda by mohla ohrozit také zásobník plynu a významný silniční tah na Slovensko. Vrbová podotkla, že na všech stavbách se již pracuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *