Pěstitelé loni zvýšili produkci zeleniny

Podle odhadů Zelinářské unie Čech a Moravy loni pěstitelé meziročně zvýšili tržní produkci zeleniny o 19 procent na téměř 300 tisíc tun. Mimo jiné v souvislosti s tlakem dovozců z okolních zemí ale pěstitelé často museli prodávat zeleninu pod výrobními náklady. Uvedl to dnes předseda zelinářské unie Jaroslav Zeman.

Domácím producentům zeleniny se podařilo zvýšit tržní produkci, přestože se v ČR snížila pěstební plocha zeleniny. Její rozloha klesla o 374 hektarů na 10 536 hektarů. „Loňská úroda zelinářů byla velmi solidní. Ve většině případů bylo dosaženo nadprůměrných výnosů,“ uvedl Zeman.
Naopak výkupní ceny producenty zeleniny zklamaly. Od počátku sklizně byly podle předsedy ZUČM nižší než v roce 2007. „V průměru se loni meziročně snížily o 16 procent, což už je pro výrobce citelné. Přesto si myslím, že hospodaření pěstitelů zeleniny skončilo v černých číslech. Výsledek ale mohl být rozhodně lepší,“ řekl Zeman.
Loňský odbyt domácích producentů zeleniny ovlivnila nízká poptávka. Podle Zemana ji způsobily přehnaně vysoké spotřebitelské ceny v prodejnách a obnovený tlak dovozců z okolních zemí, zejména z Polska, Německa a Nizozemska. „I oni měli solidní úrodu. Nadprodukci dodávali k nám za velmi nízké ceny. Zelenina tak byla u výrobců často obchodována za cenu, která byla nižší než pěstitelské náklady,“ podotkl předseda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *