Pětina ptačích druhů patří v Evropě mezi ohrožené

Téměř pětina ptačích druhů patří v Evropě mezi ohrožené. Povážlivé úbytky zaznamenala třeba i populace kdysi velice rozšířeného skřivana polního, varovala dnes ve své zprávě Evropská komise a Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Velmi špatný je i stav některých přirozených prostředí pro život zvířat a rostlin. Hrozba se týká zejména luk, mokřadů a písčin, které poškozují především nevhodné postupy zemědělců.

EEA ve své pravidelné zprávě hodnotila vývoj v letech 2007 až 2012 a došla k závěru, že problémům čelí téměř každý třetí ptačí druh. Ohrožených jich je podle ní 17 procent, dalších 15 procent spadá do kategorie „téměř ohrožení, se zmenšující se populací“. Konkrétně agentura upozornila například na osud skřivanů či břehoušů černoocasých, naopak populace ohrožených orlosupů bradatých nebo kachnic bělohlavých se prý díky ochranným opatřením zvětšuje.
Podle EEA mnoho druhů trpí zejména tím, že z přírody mizí místa jejich  výskytu. Ve špatném stavu jsou podle zprávy téměř tři čtvrtiny přirozených prostředí, přičemž to způsobuje zejména zemědělská činnost, například nadměrné používání hnojiv a pesticidů nebo změny v systémech pěstování plodin.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *