PGRLF: Jisté jsou půda a pojištění

Program půda a dotace zemědělského pojištění poběží v příštím roce i v případě, že by Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond dostal méně peněz ze státního rozpočtu. Omezit by se ale mohly ostatní tituly. Minulý týden to uvedl předseda představenstva a ředitel fondu Lubomír Netolický.

Pro letošek má PGRLF na podporu nákupu půdy vyčleněných 500 milionů korun. „I kdyby zájem byl vyšší, najdeme peníze ve svých zdrojích,“ ujistil. Předpokládá, že na příští rok by rozpočet měl na tento program přispět opět nejméně půl miliardou korun. Netolický nevylučuje, že by se mohlo omezit přijímání žádostí, pokud by finanční zdroje nestačily zájmu. Dosud fond obdržel 81 žádostí o podporu při nákupu půdy, z toho zatím 26 kupujících má uzavřenou smlouvu o čerpání dotace a 25 příslib o jejím poskytnutí. Celková výměra půdy u těchto žádostí činí podle Netolického 2924 hektarů. Jak doplnil, hypoteční úvěr na jednu žádost vychází v průměru na 2,8 milionu korun. Jeden žadatel nakupuje v průměru 60 hektarů, přičemž průměrná cena se oproti počátkům programu zvýšila na 47 tisíc korun za hektar. Hypoteční úvěry v současné době poskytuje pět bank.
Od 1. září do 1. listopadu mohou zemědělci žádat o dotace zaplaceného pojistného pro letošní rok. „Máme na ně rezervovaných 200 milionů korun a jsou to peníze z čistého zisku fondu,“ uvedl ředitel s tím, že ve stejném duchu bude podpora pojištění pokračovat v příštím roce. Na další období se připravuje koncepční řešení rizik zemědělského podnikání.
Fond nyní vyřizuje podpory pěstování energetických bylin, kterých se letos mimořádně ujal. Příští rok by se podle Netolického měly opět vrátit pod ministerstvo zemědělství. „Schválili jsme již třicet z přijatých 32 žádostí na výměru zhruba 740 hektarů, na něž představuje podpora 1,48 milionu korun. Předpokládáme, že plocha takto podpořené půdy se zvýší až na zhruba tisíc hektarů a celková dotace se přiblíží dvou milionům korun,“ doplnil.
Změny zřejmě nastanou od příštího roku v programu Zemědělec. „Na podzim se rozhodne, jaké investice se budou podporovat prostřednictvím operačního programu a my se tomu pak přizpůsobíme. Pokud by se operační program vztahoval na všechny zemědělské stroje, náš titul pak utlumíme,“ sdělil Netolický.
Snahou PGRLF je také po otevření bankovního sektoru vstupem do EU omezit působení bank, které zemědělce úvěrují s podporou fondu. „Asi dva roky se jejich okruh nemění. Nyní s těmito bankami jednáme o smlouvách a ony jsou ochotny je podepsat,“ řekl ředitel fondu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *