Plánují rozšíření chovu skotu

Školní zemědělský podnik v Lánech, který spadá pod Českou zemědělskou univerzitu, plánuje rozšíření chovu skotu. Konkrétně by mělo jít o plemeno jersey, které nese název podle ostrova, kde vzniklo. Cílem rozšíření jsou kromě zvýšení produkce kvalitního mléka také vědecké a didaktické důvody. Informovala o tom mluvčí ministerstva Tereza M. Dvořáčková.

Chov skotu na lánském statku sahá až do šedesátých let minulého století, kdy přešel do rukou dnešní České zemědělské univerzity. Již tehdy se zde chovaly české červenostrakaté a černostrakaté dojnice. „V roce 1965 jsme pak jako jediní v republice začali s chovem plemene jersey. Tehdy také vznikl nový kravín v Rudě nedaleko Lán,“ uvedl ředitel Školního zemědělského podniku České zemědělské univerzity Miroslav Špička. Hlavním účelem Školního zemědělského podniku v Lánech je především praktická výuka studentů České zemědělské univerzity. Proto není cílem rozšíření současného stavu dojnic pouze zvýšení produkce mléka, ale také rozšíření možností vědeckého a didaktického výzkumu. Podnik poskytuje vhodné podmínky pro studenty především pro jejich závěrečné práce. Kromě toho zde mohou absolvovat také školní praxi.
Plemeno jersey pochází ze stejnojmenného ostrova ležícího v Lamanšském průlivu mezi Velkou Británií a Francií. Je určeno především pro mléčnou produkci. Mléko tohoto plemene vyniká vysokým obsahem mléčných složek, především pak obsahem tuku, kterého mívá 6 % i více. Proto je mléko vhodné pro výrobu mléčných výrobků, To potvrzuje i ředitel lánského statku Miroslav Špička. „O mléko tohoto plemene je mezi odběrateli opravdu zájem. Může za to především jeho vysoká kvalita a dobré předpoklady na zpracování v mléčném průmyslu,“ uvedl Špička.
Lánský podnik však nechová pouze typická česká zvířata. V jejich výbězích je možné také najít antilopy losí a lamy guanako. „V současné době chováme skoro čtyřicet antilop a pět lam. Nemáme je však jen kvůli produkci masa, ale především pro etologický výzkum a pozorování,“ vysvětlil důvod chovu ředitel statku.
V České republice se v současné době chová více než 1,3 milionu kusů skotu. „Hlavním cílem českého chovu skotu je kromě mléka také produkce kvalitního hovězího masa,“ vysvětlil ministr zemědělství Ivan Fuksa a dodal: „Proto ministerstvo zemědělství podporuje chovatele skotu hned několika způsoby“. Jde především o přímé platby, národní doplňkové platby, Program rozvoje venkova a národní dotační programy. V současné době navíc probíhají jednání v rámci Evropské unie o nové podobě společné zemědělské politiky, které by mohly přinést řadu novinek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *