Plná výše cla se bude vztahovat na více zemí

Čeští dovozci zaplatí od příštího roku plnou sazbu cla při importu zboží z více zemí než dosud, nově například z Ruska či Brazílie. Evropská unie poskytuje jednostranné celní úlevy široké skupině rozvojových zemí, od roku 2014 bude seznam těchto zemí podstatně zúžen. Informovala o tom logistická společnost GEFCO.

Od 1. ledna 2014 budou ze seznamu rozvojových a nejméně rozvinutých zemí vyřazeny některé ze států, které jsou z pohledu dovozu do České republiky relativně významné, jako jsou Rusko, Brazílie, Argentina a například Malajsie. Pro importéry to bude znamenat zásadní změnu v podobě výše cla, které doposud nebylo vyměřováno.
Změna v seznamu zvýhodněních zemí vyplývá z nařízení Evropského parlamentu a Rady Evropy, které vyšlo před rokem a počátkem roku 2014 nabývá na účinnosti.
Z Ruska do České republiky bylo od ledna 2012 do ledna 2013 dovezeno zboží v celkové hodnotě přes 168 miliard korun, z Brazílie za stejné období zboží převyšující sedm miliard korun, z Argentiny téměř za 1,7 miliardy korun.

Od 22. února 2014 skončí celní výhody také u dovozu zboží z Íránu a Ázerbájdžánu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *