Počet včelstev i včelařů se snížil

Počet včelstev v České republice ubývá, nyní jich je 538 000, což je téměř o třicet tisíc méně než před rokem. V meziročním srovnání ubylo také včelařů. Úbytek chovatelů i včel souvisí se slabší letošní produkcí medu. Ceny medu zůstávají na loňské úrovni Uvedl to Miloslav Peroutka z Českého svazu včelařů.

Produkce medu by se podle odhadů svazu měla pohybovat mezi 5000 a 6000 tunami, loni to bylo rekordních takřka 10 500 tun. Vzhledem k nepřízni počasí se neurodil především téměř žádný tmavý medovicový med. Počet včelařů se od loňského roku meziročně snížil zhruba o 1700 na asi 47 500 osob.
Stavy včelstev jsou přes mírný úbytek takřka o pětinu vyšší než po epidemii nemoci varroáza, která domácí chovy v roce 2008 zdecimovala. Dříve v minulosti však čeští včelaři chovali až 800 000 včel.
Peroutka vysvětlil, že když je dobrý rok, včely jsou bujné a rojí se, takže včelaři z rojů doplní zimní ztráty. Když je špatný rok, včelstva na to reagují a nemají chuť se množit. Ani včelaři neměli kvůli slabší produkci snahu investovat do umělé obnovy včelstev, dodal.
Navzdory slabší produkci zůstávají podle Peroutky ceny medu na úrovni loňského roku, kdy se pohybovaly mírně nad hranicí 130 Kč za kilogram. O něco vyšší jsou ceny v obchodech, kde se pohybují kolem 150 Kč. Obchodníci do nich totiž promítli zvýšení sazby daně z přidané hodnoty
Spotřeba medu v Česku v posledních letech mírně roste. Podle údajů Českého statistického úřadu loni vzrostla o desetinu na 0,8 kilogramu na osobu. Na rozdíl od jiných států EU je ČR za normálních okolností schopna pokrýt poptávku po medu produkcí domácích včelařů.
Většinu tuzemského medu prodají včelaři přímo zákazníkům. V obchodních řetězcích naopak dlouhodobě převažují dovážené medové směsi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *