Počet včelstev ohrožených varroózou se letos snížil díky úbytku roztočů

Počet včelstev s vysokým počtem roztočů, kteří způsobují onemocnění varroózu, se letos snížil. Veterináři zjistili vysoký počet roztočů u sedmi procent z více než 56 000 kontrolovaných vzorků. Bez roztočů jich byla letos polovina, zatímco loni jich bylo 22 procent. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. Loňský rok byl podle něj jeden z nejhorších v historii.

Parazitický roztoč v kombinaci s virózami či chronickými otravami způsobuje slábnutí včelstev. „Pokud nejsou včas provedena účinná opatření, která vedou ke snížení populace roztoče ve včelstvu, může toto oslabení vést až k úhynu včelstev,“ vysvětlil Pejchal. Český svaz včelařů zatím oficiální údaje o počtech včelstev, která během zimy zahynula, nemá. Podle odborníka Miloslava Peroutky ze svazu je sbírá k poslednímu dubnu.

Podle průzkumu mezinárodní asociace COLOSS nepřežila minulou zimu v Česku pětina včelstev. Hlavním viníkem byla právě varroóza. Podle svazu šlo ale až o více než třetinu včelstev, která zimu před rokem nepřežila.

Chovy také loni méně ničil mor včelího plodu. Počet jeho ohnisek se loni meziročně snížil o více než čtvrtinu na 241. Podle Peroutky za poklesem stojí osvěta včelařů a také odškodnění, které ministerstvo zemědělství za zničená včelstva dává. Včelaři loni dostali v dotacích na podporu chovů více než 64,5 milionu korun, letos by mělo jít zhruba o stejnou částku. Podle Pejchala bylo loni nejvíce ohnisek, 85 procent, ve Zlínském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *