Podezřelé hovězí občané vrátili

Do prodejen se vrátilo veškeré hovězí maso z krávy podezřelé na BSE, které se ve čtvrtek na Slovensku prodalo ve třech obchodech v Kremnici a okolí. Tvrdí to ředitel Okresní veterinární správy v Žiaru nad Hronem Pavel Kanka. Místo porážky i areál chovu jsou podle něj i nadále pečlivě uzavřeny a s dalšími kroky se čeká na potvrzení testů v německém Tübingenu.

Státní veterinární správa nyní pátrá po zdroji nákazy.
Protože šestiletá kráva pocházela z domácího chovu, předpokládá se, že zdroj nákazy byl v krmivu. Také dalších přibližně 80 vytypovaných krav z chovu bude utraceno a jejich tkáně poslány na vyšetření.
Podle ministra zemědělství Pavla Koncoše je trestuhodné, že veterinární odbornice povolila prodej masa po pozitivním testu. „Její nadřízený s ní již rozvázal pracovní poměr, a podal také trestní oznámení,“ uvedl Koncoš.
Lubomír Kropil, ředitel společnosti, z jehož chovu kráva
pocházela, s napětím očekává, zda test v německé laboratoři přeci jen nevyvrátí původní výsledky. „V případě, že by výsledek byl pozitivní, neumím si představit důsledky i vzniklé škody,“ řekl.
Společnost vlastní v pěti chovech kolem 1000 kusů hovězího dobytka. „Krávy chováme výlučně na zdejších loukách a přikrmujeme je senem,“ uvedl Kropil. Podle něj žádnou krávu nepřikrmovali masokostní moučkou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *