Podíl státních lesů by měl klesnout

Podíl státních lesů by se měl v České republice snížit až o čtvrtinu. Nyní státu patří šedesát procent lesů v republice. Především by měly dostat nazpět lesní majetek obce a města, což je asi 20 tisíc hektarů, a církev zhruba 150 tisíc hektarů. Nynější návrh zákona o vypořádání majetkových vztahů mezi státem a církvemi ale počítá s vrácením třetinové výměry. Uvedli to zástupci Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) na včerejší konferenci v Pelhřimově.

Již v lednu ministr zemědělství Petr Gandalovič uvedl, že jeho ministerstvo navrhne vládě zákon o státním vlastnictví, který bude umožňovat prodej lesů do soukromého vlastnictví. Zároveň tehdy poznamenal, že do konce tohoto volebního období se to ale nepodaří, protože příprava zákona bude předmětem dlouhodobé diskuse, uvedl.
Předseda sdružení František Kučera zdůraznil, že při prodeji státního lesa by měly mít přednost podniky hospodařící v jeho sousedství. Zvětšení podílu nestátních lesů by podle něj přispělo k vytvoření lepší konkurence na trhu se dřevem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *