Podpora biopaliv také zvedá cenu kukuřice

Vládní podpora biopaliv vyspělými zeměmi je jednou z příčin celkového růstu světových cen potravin, které v posledních měsících stoupají na stále nová dlouhodobá maxima. Silná poptávka po biopalivech žene v posledních dnech prudce vzhůru i ceny kukuřice na americkém trhu. Překonaly dosavadní rekordní úroveň z poloviny roku 2008. Na růstu ceny se kromě poptávky výrobců biopaliv podílí i poptávka čínských dovozců a rovněž nízké domácí zásoby.

Kukuřice v pondělí vyrovnala dosavadní rekord z června 2008 na 7,65 dolaru za bušl a dnes se dostala až na 7,66 dolaru. Její ceny vzrostly za poslední čtyři dny už o patnáct procent a stoupají od čtvrtka, kdy ministerstvo zemědělství USA informovalo o překvapivě nízké úrovni amerických zásob této obilniny.
Nyní se na trhu čeká vybírání zisků a pokles cen, zejména po včerejším dalším zvýšení úrokových sazeb v Číně, které by mělo oslabit čínskou poptávku po americké kukuřici. Makléři však soudí, že trh je nadále velmi silný a po dočasném poklesu bude zřejmě cena dál růst.
Domácí výrobu bioetanolu americká vláda podporuje nejen přímými a cenovými subvencemi, ale i dovozními cly. Spotřeba kukuřice na palivo se již na americké produkci této plodiny podílí zhruba 40 procenty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *