Podpora exportu vepřové neřeší

Vývozní subvence na vepřové maso, které na nedávném jednání Rady ministrů zemědělství a rybolovu Evropské unie v Lucemburku navrhla francouzská delegace, podle České republiky situaci na trhu s vepřovým nevyřeší. V minulých měsících podobné požadavky vznášela například delegace Polska a Německa, naše delegace se snažila prosadit koncepčnější opatření ze strany Evropské komise. Uvedl to mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

„Nepříznivá situace pro chovatele prasat, kterou na podzim loňského roku způsobil především nárůst cen krmiv a pokles cen za jatečná prasata, přetrvává, a to i přes podporu soukromého skladování a některá další opatření,“ uvedl první náměstek ministra zemědělství Ivo Hlaváč. „Přikláníme se ale spíš ke koncepčním návrhům, jako je například možnost ovlivnění cen krmiv, třeba prostřednictvím schválení GM krmiv,“ doplnil náměstek Hlaváč.
Celkový stav chovu prasat u nás klesl na 2,6 milionu kusů. Statistiky z konce loňského roku vykazují meziroční pokles o přibližně deset procent u všech nových členských států Evropské unie.
V nejbližší době se sice v souladu se sezónními výkyvy sledovanými v minulých letech dá očekávat zvýšení domácí poptávky, ČR se přesto staví za koncepční řešení této situace a případných obdobných situací v budoucnu. Nicméně jakékoli snížení tlaku na vnitřním trhu EU bude mít nepřímý vliv i na trh v ČR.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *