Podvod s mákem přezkoumá Nejvyšší soud

Podvod s mákem ve velkém přezkoumá Nejvyšší soud (NS). Zmizelo v něm téměř čtvrt miliardy korun. Před několika dny obdržel dovolání trojice pachatelů, které v srpnu pravomocně potrestal Vrchní soud v Praze. Informoval o tom mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Za jak dlouho soud o dovoláních rozhodne, nelze odhadnout. Obvykle to trvá několik týdnů až měsíců, výjimečně i déle. Většinu podnětů v trestních kauzách soud odmítá.
Za hlavní pachatelku označila justice Marcelu Stavjaníkovou ze Zlína, jež si má odpykat osm let vězení. O tři roky nižší trest dostal zemědělec a obchodník s komoditami Josef Pospíšil. S podmíněným trestem odešel od soudu třetí z pachatelů Josef Stavjaník. Pospíšil se k činu přiznal, Stavjaníkovi vinu popírali.

Obětí podvodu se podle obžaloby stal miliardář Karel Komárek. Jedna z jeho firem dostala nabídku na koupi 6000 tun máku, který potom prodá se ziskem. Pachatelé podvodu však vůbec neměli k dispozici takové množství plodiny. Ve skladu prý naaranžovali jen asi 500 tun makového odpadu. Navíc fingovali smlouvy, které prokazovaly zájem zahraničních odběratelů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *