Pokuty za klamavé označení potravin

Za neodpovídající, klamavé nebo zavádějící označení potravin živočišného původu mohou veterinární orgány uložit výrobci až několikasettisícovou pokutu, obdobně tak mohou učinit inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce, připomněl mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben. Správnost označování potravin kontrolují veterinární inspektoři a také spotřebitel.

Veterinární kontrolní orgány některé případy již řešily, například v druhé polovině loňského roku byla v Karlovarském kraji uložena pokuta 300 000 korun za klamavé označení králičího masa, 10 000 korun v Praze za neodpovídajícím způsobem značené balené vepřové maso či 90 000 korun v Pardubickém kraji za špatné datum spotřeby na drůbežím mase: To vše bylo podle Dubna v rozporu s ustanovením zákona o potravinách.
Duben upozornil zákazníky, výrobek podobající se na první pohled jiným obdobným a lišící se svým názvem nebo vzezřením, je signálem pro pečlivé přečtení si etikety nebo pro dotaz na prodejce. Výrobci dobře vědí, jak výrobek nazvat v souladu s platnou legislativou a přitom navodit určitý dojem, že jde o výrobek podobný či srovnatelný s tím, kterému se podobá, míní. V tomto případě je podle něj nejúčinnější obranou číst etikety a tázat se. Pokud zákazník zjistí nějaké nesrovnalosti, je vhodné, aby kontaktoval místně příslušnou krajskou veterinární správu, popřípadě městskou veterinární správu v Praze nebo Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *