Polsko má spor o kontroly potravin za uzavřený, na EU se neobrátí

Polská strana považuje za uzavřený nedávný spor s Českou republikou okolo údajně příliš přísných českých kontrol potravin dovážených z Polska. Na Evropskou komisi se Varšava obracet nebude, evropské právo a pravidla jednotného trhu by měla být základem, jak řešit podobné případné spory v budoucnosti, řekl dnes v Bruselu českým novinářům polský ministr zemědělství Marek Sawicki.

Věc si dnes dopoledne vysvětlil s českým kolegou Marianem Jurečkou. Oba ministři jsou v Bruselu na jednání ministrů zemědělství unijní osmadvacítky. „Neočekával jsem, že by ten spor měl někam gradovat, opravdu si stojíme za prací našich dozorových orgánů. Nebyli polské potraviny a dovozci zatíženi intenzivnější kontrolou ve vztahu k objemu dovozu,“ komentoval výsledek schůzky Jurečka.
U konce je tak spor, který Sawicki před týdnem odstartoval, když v polských médiích o kontrolách hovořil. Pobouřilo jej nařízení, které mělo údajně požadovat bedlivější kontroly potravin z Polska než z dalších zemí. Česká strana možnou diskriminaci polských producentů od počátku popírala.
Jurečka poté minulou středu Sawickému poslal podklady dokládající to, že inspekční orgány neprověřovaly polské potraviny více než dovoz z jiných zemí. „Naopak byli (Poláci) většinou třetí, čtvrtí, pátí v pořadí kontrolovaných zemí,“ podotkl dnes český ministr.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *