Porostou ceny potravin také letos?

Růst cen zemědělských plodin a potravin z minulého roku by se letos neměl opakovat, řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič v rámci veletrhů Techagro, Animal Vetex a Silva Regina, které minulý týden proběhly v Brně. Naproti tomu prezident Agrární komory ČR Jan Veleba očekává, že se ceny potravin budou celosvětově zvyšovat i v příštích letech.

Ministr odmítl spekulace, že by na růst cen u nás měla negativní vliv podpora biopaliv a pěstování plodin pro energetické účely. Podle něj se na něm podílely především nízké zásoby obilovin ve světě a zvýšená poptávka v Asii. „Lze očekávat, že vývoj cen nebude kopírovat loňský rok. V Evropě přestalo platit omezení ponechání deseti procent zemědělské půdy ladem, čímž došlo k navýšení osevní plochy pšenice. U mléčných výrobků se zase pozitivně projeví zvýšení výrobní kvóty mléka o dvě procenta,“ řekl Gandalovič.
Prezident komory je přesvědčen, že loňské zdražení obilovin až o třetinu způsobil souběh tří vlivů: dynamicky rostoucí poptávka surovin v třetích zemích, zvyšující se výroba biopaliv a neúroda v tradičních pěstitelských zemích způsobená suchým počasím. Vliv klimatu je jediná proměnná veličina, zbývající dvě vykazují i do budoucna konstantní nárůst, řekl Veleba. Jak uvedl, spotřeba vepřového masa se v Číně od roku 1985 zdvojnásobila na 50 kilogramů na hlavu a rok a světová populace se do roku 2030 zvýší ze současných šesti na více než osm miliard, což znamená nutnost zvýšení výroby obilovin o třetinu.
Výroba biopaliv však podle něj vliv na zdražování potravin nepochybně má. „V Evropě to velkou roli nehraje, boom biopaliv ale právě zažívají USA a Jižní Amerika, kde tím pádem klesá produkce obilí a kukuřice pro potravinářský průmysl. Ty potraviny tady prostě budou chybět,“ řekl Veleba s tím, že to je výzva pro zvýšení výroby u nás i v Evropě.
„Průměrný výnos v Česku byl loni 4,6 tuny obilovin na hektar, v Rakousku to ale bylo o 1,5 tun více a ve Francii dokonce o dvě tuny více. Je to i tím, že jsme dosud používali o polovinu méně chemických hnojiv než země evropské patnáctky. To by se nyní, když na to zemědělci mají konečně peníze, mělo změnit, i když to zřejmě narazí u ekologů a zelených,“ řekl Veleba. Současná kapacita výroby je ale podle něj hluboce poddimenzovaná. „Pokud to neuděláme my, využijí zvýšené poptávky na trhu okolní země,“ dodal Veleba.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *