Poslanci schválili novelu proti falšování sadbového česneku

Klamání zákazníků při prodeji sadbového česneku má zabránit novela, kterou včera schválila sněmovna. Změna zákona reaguje na to, že prodejci někdy místo sadby prodávají česnek konzumní, který ale nemusí být v pořádku. Odborníci varují, že může obsahovat choroby a škůdce, což se pak projeví ve špatné úrodě. Předlohu, která také zjednodušuje proces registrace některých odrůd, nyní dostane k projednání Senát.

Změna zákona nastavuje pravidla pro uvádění česnekové sadby do oběhu. Sadbu česneku má být možné uvádět do oběhu pouze jakožto uznané nebo standardní osivo. Její dodavatelé budou muset být registrování a informovat Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský o případném výskytu škůdců. Ministerstvo zemědělství dostane pravomoc vydat formou vyhlášky požadavky a podmínky pro výrobu, balení, označování a prodej sadby česneku. Předloha především zavádí na základě evropských směrnic jednodušší proces registrace odrůd s úředně stanoveným popisem. Zavádí také nová ustanovení, která se týkají označování a náležitostí průvodních dokladů, uzavírání obalů, rozmnožovacího materiálu a ovocných výpěstků. Zavádí také dvousetkorunový poplatek za vydání rybářského lístku na 30 dní.

Poslanci schválili návrh zemědělského výboru, který doporučil v rámci novely změnit mimo jiné zákon o Státním zemědělském intervenčním fondu a vypustit z něj paragrafy týkající se systému produkčních kvót, a to na mléko a cukr.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *