Poslední očkování lišek proti vzteklině

Letošní rok bude posledním, kdy se v České republice organizuje plošná vakcinace lišek proti vzteklině. Od konce devadesátých se u nás lišky vakcinovaly a mělo to žádoucí efekt. Poslední dvě „vzteklé lišky“ byli diagnostikováni v roce 2002. Za dva roky, kdy se další případ neobjevil, tedy v roce 2004, uznal Mezinárodní úřad pro nákazy zvířat (OIE) naši republiku za zemi prostou této nebezpečné nákazy. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Do letošního roku však probíhala plošná vakcinace lišek, protože okolní státy ještě nedosáhly takového příznivého nákazového stavu jako ČR. Nyní je vztekliny prosté i Německo a obdobná situace nastává i v dalším bezprostředním okolí naší republiky, doplnil Duben.
Takže ještě letos, a to v jarním termínu, v dubnu, a v podzimním, v říjnu, budou letecky shazovány návnady s vakcínou. Krajské veterinární správy budou opět rozmísťovat letáky upozorňující na tuto kampaň, které také varují lidi, aby se nedotýkali kapslí s vakcínou.
Při této příležitosti Duben upozornil, že křiklavé letáky s varováním „nákaza se blíží“ a které lze vidět například na sloupech veřejného osvětlení a jinde v Praze, nejsou sdělením Státní veterinární správy ČR, ani Městské veterinární správy v Praze. Jde o neetické komerční sdělení soukromého subjektu. Tyto plakátky mají zřejmě jediný cíl: Prodat vakcínu pro povinnou vakcinaci psů proti vzteklině. Ano, taková je povinnost vyplývající z veterinárního zákona, všichni psi musejí být proti této nákaze očkováni a musí to být zaznamenáno v očkovacím průkazu psa, popřípadě v jeho „cestovním pase“.
Očkování proti vzteklině je povinné pro všechny psy. Pro kočky a fretky je povinné pouze tehdy, pokud s nimi majitelé cestují po zemích EU, popřípadě do jiných zemí, uvedl Duben.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *