Postih za klamavé označení potravin

Řadu alternativních potravin zákazníci vyžadují a již si na jejich širokou nabídku zvykli. Příkladem může být sójové maso, sójové mléko, vegetariánský salám. Problém může nastat, když je náhražka klamavě označena. V takových případech mohou Státní veterinární správa ČR a Státní zemědělská a potravinářská inspekce ČR udělit výrobci pokutu, zdůraznil mluvčí Státní vetrerinární správy ČR Josef Duben.

Náhražky sýrů vyrobené ze surovin rostlinného původu se nesmí nazývat sýr, je nutné uvést, že jde o alternativní výrobek. Dále pak z popisku musí být zřejmé jejich složení. Než jsou uvedeny do oběhu, musejí splnit podmínky zdravotní nezávadnosti.
Vhodné by bylo, aby alternativní výrobky se nabízely v obchodech odděleně, aby měl zákazník snazší možnost orientace. To však záleží na možnostech a schopnostech konkrétních prodejců, připouští Duben.
Pokud mají zákazníci u nabízených potravin živočišného původu jakoukoli pochybnost, pokud se týká označení či kvality, mají právo si vyžádat u prodejce dodatečné informace. A samozřejmě je dobré, když si vždy přečtou etiketu, a to nejen o složení, ale také o podmínkách pro uchovávání a dobu trvanlivosti, či použitelnosti, upozornil Duben.
V loňském roce Státní veterinární správa zjistila u jedné zahraniční zásilky mléčných výrobků, sýrů klamavé označení a zásilku vrátila zpět dodavateli. V letošním roce se veterinární dozor s klamavým označením této komodity dosud nesetkal, řekl mluvčí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *