Potkan představuje zdravotní riziko

Potkani na rozdíl od kuny či bobra znamenají pro člověka zdravotní riziko. Kromě jiných nemocí od nich hrozí například leptospiróza, nepříjemné horečnaté onemocnění, kterým se člověk může nakazit i z potravin potřísněných výkaly nebo močí myší či potkanů. Upozornil na to mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

 
Blízkosti člověka se nevyhýbají kuny, které vyhledávají úkryt nejvíce pod střechou. Často však k nelibosti obyvatel hlučí. Dovedou si tam zavléci i kořist, kterou rozdělují mláďatům. Její zbytky jsou zdrojem problémů. Kuny také dokáží rozkousat elektrické kabely u automobilů a rozcupovat izolační výplně okolo motoru. Na zahradě pojídají bobuloviny, ale hlodavce. Nebezpečnou nákazou člověka však neohrožují. Proti vniknutí kuny doporučejue Duben zamezit vniknutí zvířete do půdních prostor. Kunu odradí také blízkost kočky.
Na rozdíl od kun se lze s bobry evropskými setkat v ČR přece jen méně. Poté, co byli v osmnáctém a devatenáctém století prakticky vyhubeni, objevují se v západních Čechách, severních Čechách, na jižní Moravě, ale třeba také v okolí Litovle. Názory na ně jsou různé, na jednu stranu kácí stromy, dělají hráze a poškozují břehy. Na druhou stranu zase pomáhají vytvářet či dovytvářet životní podmínky pro další živočichy. Určitě je neprovází taková nelibost, jako je tomu u kun. Může to být i tím, že nejsou tak rozšířeni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *