Potravináři požadují sníženou sazbu pro cukrovinky, kávu a čaj v novele DPH

Cukrovinky, káva a čaj by se měly přesunout z devatenáctiprocentní sazby do snížené pětiprocentní sazby DPH. Státní kasa by touto úpravou podle propočtů potravinářů získala, nikoliv ztratila, tvrdí zástupci Potravinářské komory. S přesunem těchto komodit však Ministerstvo financí nesouhlasí a nedoporučuje jej zahrnout do novely zákona o dani z přidané hodnoty, kterou má projednat během září Poslanecká sněmovna, uvedl mluvčí úřadu Marko Zeman. Nižší daň přitom platí pro rozhodující většinu ostatních potravin.

Snížení sazby pro kávu, čaj a cukrovinky by první rok znamenalo pro státní rozpočet pokles příjmu z DPH asi o 2,3 miliardy korun. Při započtení přínosů v podobě vyšší ekonomické aktivity by však ztráta činila jen zhruba 700 milionů korun, tvrdí potravináři. Již druhý rok pak odhadují čistý příjem na 166 milionů korun a pátý rok by to mělo být 3,1 miliardy korun, spočítala Potravinářská komora.
Rozdělení potravin do dvou sazeb podle komory vytváří nerovnost mezi výrobci a ztěžuje i výběr daní. Při koupi rozpustné kávy spotřebitel zaplatí 19procentní DPH, u rozpustných čajů či přípravků na bázi čekanky a jiných kávovin ale jen pětiprocentní daň. Podobný rozdíl je mezi tyčinkami na bázi kakaa nebo čokolády a oplatkami máčenými v čokoládě. Podle nynějšího systému jsou také více zdaněné bonbóny pro děti než krmivo pro domácí mazlíčky, uvedl prezident komory Jaroslav Camplík.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *