Potravinářům se nelíbí změkčení návrhů o nahlašování dovozů jídla

Potravinářské komoře se nelíbí, že vláda proti svému původnímu návrhu změkčila nařízení zpřísňující nahlašování dovozů potravin. Výrobci mají výhrady například k tomu, že se předpis nevztahuje na prodeje potravin na tržnicích poblíž hranic a na provozovny veřejného stravování. Na tiskové konferenci to dnes řekl prezident komory Miroslav Toman. Přes tyto výhrady však nařízení vlády vítá, protože ochrání domácí trh před přílivem levných a nekvalitních dovozů.

Vláda v pondělí schválila dvě nařízení předložená ministrem zemědělství Marianem Jurečkou, která mají zabránit možnému zavalení českého trhu potravinami za dumpingové ceny v důsledku ruského embarga na jejich dovoz. Podle nařízení dovozci potravin živočišného původu a vybraných produktů rostlinného původu budou muset nejméně dva dny před zahájením prodeje informovat o zásilce kontrolní úřady. V hlášení budou muset uvádět také předpokládanou prodejní cenu zboží. Do Česka se přitom loni dovezlo zemědělských komodit a potravin za rekordních téměř 183 miliard korun.
„My jsme přesvědčeni o tom, že tato nařízení pomohou stabilizovat domácí trh a částečně zabránit přílivu nekvalitních a levných komodit ze zemí, které hledají náhradu za ztracený ruský trh,“ řekl Toman. Mrzí ho však, že z návrhu na poslední chvíli vypadla kontrola příhraničního obchodu, tedy prodejů potravin na tržištích například u polských hranic tamními trhovci.
Tomanovi se nelíbí ani zkrácení nahlašovací doby z původně plánovaných tří dnů na dva dny a to, že z návrhu vypadla povinnost hlášení dovozů pro provozy společného stravování. „Zde podle našich informací končí řada drůbežího masa, ovoce a zeleniny z Polska,“ uvedl.
„Přestože vláda podporuje české zemědělství a potravinářství, tak právě tímto změkčováním předpisů mu na druhé straně škodí a nedotahuje věci do konce, což je škoda,“ podotkl prezident komory.
Bývalý ministr zemědělství Toman prý očekává výhrady některých dovozců proti změně předpisů. „Možná se začnou ozývat i firmy, které se prezentovaly, že vyrábí české výrobky a najednou se zjistí, co se sem opravdu vozí, z čeho se to vyrábí a kdo to vyrábí,“ uvedl šéf potravinářů, který proto nařízení vítá.
U potravin živočišného původu nahlašovací povinnost dovozců již platí od května 2011. Až dosud museli o příchozích zásilkách informovat Státní veterinární správu alespoň 24 hodin předtím, než zboží překročilo české hranice. Podle přijatého návrhu se však jeden den ukázal jako krátká doba a nově budou muset dovozci podávat hlášení nejpozději 48 hodin před zahájením prodeje na domácím trhu. Cenové hlášení je novinkou. Dovozci rostlinných potravin dosud své dovozy hlásit nemuseli dopředu vůbec.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *