Povodí Vltavy chce letos investovat miliony do jezů

Povodí Vltavy chce v letošním roce začít s rekonstrukcí tří jezů, přičemž dokončeny by měly být v příštím roce. Do staveb na Sázavě a Nežárce chce firma investovat přes 50 milionů korun. Sdělil to mluvčí povodí Hugo Roldán.

Jde o jezy Podělusy a Městečko na Sázavě a o Hamr na Nežárce. První rekonstrukce by měla stát několik desítek milionů, každá z dalších dvou do 20 milionů Kč. „U žádného z těchto tří jezů není v současné době žádná vodácká, ani jiná propust,“ řekl Roldán, podle kterého díky rekonstrukci právě propusti vzniknou. „Bude zásadně zlepšena možnost splutí jezů pro vodáky, a tím i zvýšená jejich bezpečnost,“ dodal mluvčí.

Povodí Vltavy v minulých letech investovalo do zvyšování bezpečnosti jezů miliony korun. Na mnohé jezy tak postupně přibyly výstupné žebříky, sklopné kruhy pro jištění záchranářů nebo vrhací záchranné kruhy pro laickou záchranu. Bezpečnost zvyšují i nástupní a přenášecí místa pro vodáky, opravy či budování nových vodáckých propustí. „Instalované samozáchranné prvky na jezech a nové vodácké propusti významně snižují počty smrtelných nehod na nich,“ dodal Roldán.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *