Povodí Vltavy chystá investice přes 130 milionů korun, většina půjde na protipovodňová opatření

Povodí Vltavy chystá na jihu Čech pro následující dva roky investice přes 130 milionů korun. Nejvýznamnější zřejmě budou protipovodňová opatření pro Husineckou přehradu na Prachaticku a stavba poldru v Bílsku na Strakonicku. Akce v Husinci je ale podmíněná ziskem dotací z programu Protipovodňová opatření III, který spravuje ministerstvo zemědělství. Uvedl to tiskový mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Protipovodňová opatření v Husinci mají stát 60 milionů korun. Husinec mají ochránit před stoletou povodní. Podle Roldána se nyní připravuje stavební řízení. Povodí společně s městem Husinec ale nejprve musí zajistit majetkové vypořádání a vykoupit všechny pozemky, na kterých má stavba stát. Ministerská dotace podle Roldána pokryje 85 procent, 15 procent představuje spoluúčast města. Součástí prací bude podle Roldána prohrábka koryta Blanice, rozšíření břehů, vybudování zařízení pro rozliv vody v momentě, když stoupne hladina.

Povodí Vltavy pro tento rok chystá dalších sedm protipovodňových staveb. V Bílsku na Strakonicku bude pokračovat stavba suchého poldru, který zajistí snížení povodňového přítoku na Bílském potoce o více než dvě třetiny. Přívalové deště zasáhly Bílsko a okolní obce za posledních deset let třikrát, napáchaly stomilionové škody. Celkové náklady jsou odhadnuty na téměř 43 milionů korun, uvedl mluvčí.

Rekonstrukcí projde jez Hamr na řece Nežárce. Bude tam nová vodácká propusť a rybí přechod. Na pět milionů vyjde úprava koryta Kamenitého potoka ve Strmilově na Jindřichohradecku. Další dva miliony bude stát zabezpečení skalního masívu na řece Malši u chatové osady v Plavu u Českých Budějovic. Další investicí ve výši 1,5 milionu korun je zajištění stability vzdušného svahu Novořecké hráze na Třeboňsku. Na více než tři miliony vyjde rekonstrukce nábřežní zdi Plešského potoka v Kardašově Řečici na Jindřichohradecku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *