Pozor na dovoz krmiv a trofejí

Od května bude možno dovážet do Evropské unie ze třetích zemí krmiva pro zvířata či lovecké trofeje pouze ze schválených závodů. Agroweb o tom dnes informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben. Až dosud podobné omezení platilo pouze pro živočišné produkty určené ke konzumaci. Nově bude platit také pro dovozce takzvaných vedlejších živočišných produktů.

Některé země však nenahlásily Evropské komisi do 4. března, kdy nová unijní zařízení nabyla účinnosti, seznam schválených podniků. Komise proto souhlasila do konce dubna s přechodným obdobím. V něm mohou být pohraničními veterinárními stanicemi přijímány i zásilky z jiných než evidovaných zařízení a podniků.
„Státní veterinární správa ČR však chce upozornit na možná úskalí při dovozu komodit z některých třetích zemí,“ uvedl Duben. „Poměrně často jsou dováženy například lovecké trofeje z Jižní Afriky, tato země však dosud nenahlásila schválená taxidermická zařízení,“ doplnil. Naopak například Čína, která je významným dovozcem krmiv pro zvířata již v uplynulých dnech seznam výrobců zveřejnila, uvedl Duben jako příklad.
SVS dovozcům vedlejších živočišných produktů doporučuje, aby si po 1. květnu na jejím webu na adrese www.svscr.cz ověřili, zda je závod, z něhož v minulosti dováželi, na aktuálním seznamu. Pokud by tam nebyl, budou riskovat, že jim bude zásilku na vnějších hranicích EU či na letišti v Praze Ruzyni odmítnou a nevpustí na unijní půdu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *