Pozor na tresčí játra z Polska

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) na základě své kontroly cíleně zaměřené na bezpečnost tresčích jater v konzervě varuje před výrobky pěti dodavatelů z Polska. Důvodem je nadlimitní obsah dioxinů a polychlorovaných bifenylů (PCB). Dva výrobky patří mezi privátní značky obchodních řetězců.

 „Prodejcům, u nichž byly vzorky odebrány, byl okamžitě nařízen zákaz prodeje závadných šarží a jejich stažení z oběhu. Na základě principu předběžné opatrnosti byl zákaz prodeje uložen také na všechny ostatních šarže výrobků stejných značek, přičemž zákaz bude uvolněn až poté, co bude prokázáno, že jsou bezpečné,“ vysvětlila Martina Šmídtová, tisková mluvčí SZPI a dodala: „Konzervy, u kterých byl nadlimitní nález dioxinů a PCB potvrzen, mají dlouhé datum trvanlivosti. Pokud si je spotřebitelé již koupili, je tedy možné, že je dosud nezkonzumovali. Ačkoliv uvedená tresčí játra neznamenají pro člověka akutní zdravotní riziko, inspekce nedoporučuje jejich konzumaci.“
O výše svém zjištění SZPI informovala Státní veterinární správu, která je kompetentní ke kontrole u dodavatelů těchto tresčích jater. Současně byly informace o případu odeslány na vědomí všem členským státům EU prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF).
Šlo o tyto výrobky :
• Giana tresčí játra ve vlastním oleji, datum minimální trvanlivosti: 31. 12. 2012; hmotnost: 115 g, distributor GASTON, spol. s r. o.
• Dle Gusta tresčí játra ve vlastním oleji, datum minimální trvanlivosti: 30. 11. 2011; hmotnost: 115 g, pro COOP Centrum a COOP Morava, s. r. o. dodává: HAMÉ, s. r. o.
• Nekton tresčí játra ve vlastním oleji, datum minimální trvanlivosti: 31. 01. 2013; hmotnost: 120, distributor Nekton-Vrňata, s. r. o.
• Tresčí játra ve vlastním oleji Albert Quality, datum minimální trvanlivosti: 31. 01. 2013; hmotnost: 110 g, distributor Nekton-Vrňata, s. r. o., vyrobeno pro AHOLD Czech Republic, a. s.
• Tresčí játra ve vlastním oleji FIVE STAR, datum minimální trvanlivosti: 31. 12. 2012; hmotnost: 120 g, distributor ND Impex, spol. s r. o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *