Předsedou Evropské rady bude nadále Donald Tusk

Země Evropské unie na summitu v Bruselu rozhodly, že Donald Tusk bude nadále předsedou Evropské rady. Proti tomu, aby bývalý polský premiér v Evropské unii dále zastával vrcholnou funkci, ostře vystupovala nynější polská vláda premiérky Beaty Szydlové.

Tusk tak nyní bude řídit unijní vrcholné schůzky až do konce listopadu 2019. „Děkuji za to, že jste mi drželi palce, a za srdečnou podporu. To pomohlo,“ reagoval na znovuzvolení na twitteru.

Rozhodnutí není překvapením, pro pokračování Tuska ve stávající funkci se při příchodu na summit vyslovili v zásadě všichni prezidenti a premiéři s výjimkou Szydlové. Její vláda navrhla vlastního kandidáta – europoslance Jacka Saryusze-Wolského – a varovala, že by nemusela souhlasit s celými závěry dnešní vrcholné schůzky.

Premiérka Szydlová byla údajně jediná, která se k otázce prodloužení mandátu předsedy Evropské rady obšírněji vyjádřila. Zopakovala však jen dřívější argumenty z dopisu, který už dříve zaslala představitelům zemí EU. Celá procedura trvala zhruba půl hodiny.

Szydlová se ještě před hlasováním setkala s ostatními premiéry zemí visegrádské čtyřky (Česká republika, Maďarsko, Polsko, Slovensko). Se svým postoji proti Tuskovi však byla podle diplomatů osamocena. Polská premiérka údajně jednala i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *