Přenesená daňová povinnost se má týkat všech zemědělských komodit v kapitolách 10 a 12 společného celního sazebníku EU

Ministerstvo financí navrhuje od července nařízením vlády rozšířit přenesenou daňovou povinnost, takzvanou reverse charge, na další zemědělské plodiny. Cílem je sjednotit režim se Slovenskem tak, aby se zabránilo přesunu daňových podvodů do Česka. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Materiál je nyní v připomínkovém řízení. Slovensko uplatňuje režim přenesení daňové povinnosti u zemědělských komodit ve větším rozsahu než Česká republika.

Nově by se tak měla povinnost týkat všech zemědělských komodit zahrnutých v kapitolách 10 a 12 společného celního sazebníku EU. Jde o další obiloviny, jako jsou například pšenice a žito, a dále o arašídy, lněná semena nebo chmel.
Od letošního dubna se reverse charge využívá u vybraných položek obilovin, olejnatých semen, technických plodin a cukrové řepy. Jde například o kukuřici, sójové boby a semena řepky.
Navrhuje se rozšíření nařízení vlády shodně se Slovenskou republikou, a to především z důvodu prevence před přenesením krácení daní z jiných členských států na území České republiky, uvádí zpráva k nařízení. Slovensko uplatňuje od 1. ledna 2015 režim přenesení daňové povinnosti v oblasti zemědělských komodit ve větším rozsahu než Česká republika, a to právě na všechny položky zahrnuté v kapitole 10 a 12 společného celního sazebníku.
V případě poskytnutí služeb nebo dodání zboží u přenesené daňové povinnosti nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Cílem opatření je zamezit podvodům.

Povinnost se nyní uplatňuje vedle některých zemědělských plodin při dodání mobilních telefonů, mikroprocesorů, herních konzolí, některých druhů odpadů, stavebních a montážních prací nebo u obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů.

Opatření se bude dále rozšiřovat. Od letošního září se přenesená daňová povinnost bude uplatňovat u cukrové řepy a od ledna 2016 bude platit při dodání nemovité věci plátci DPH.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *