Prodej burčáku téměř bez závad

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při letošní kontrole prodeje burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu dosud zjistila jeden nevyhovující vzorek. V prodejní sezóně, která trvá od srpna do listopadu, inspekce zkontrolovala 419 prodejních míst a v 53 případech přistoupila k odběru vzorku pro laboratorní analýzu. Hodnocení vyhovující ve všech sledovaných parametrech obdrželo 46 vzorků, u 6 vzorků rozbory pokračují. Informoval o tom mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

V roce 2011 zjistila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) u uvedeného sortimentu dvanáct nevyhovujících vzorků. Množství falšovaného burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu zjištěného v maloobchodní síti je tak ve srovnání s minulým rokem významně nižší. „Jsem rád, že se zlepšuje kultura nabízení nápoje, kterým je jižní Morava a Česká republika jedinečná. Důvody spatřuji v důsledném kontrolním tlaku inspekce v minulých letech a rostoucí informovanosti spotřebitelů, kteří dnes nekvalitu často rozpoznají.“ konstatuje ústřední ředitel SZPI Ing. Jakub Šebesta.
Burčák je tradiční schválený výraz podle národní i evropské legislativy pro částečně zkvašený hroznový mošt, který byl zpracován na území České republiky výhradně z hroznů révy vinné původem z tuzemska.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *