Prodej potravin ze dvora se zjednoduší

Prodej potravin od malých zemědělců a potravinářů hodlá podpořit ministerstvo zemědělství. Letos a příští rok změkčí malovýrobcům normy a kontroly tak, aby mohli své produkty prodávat snadněji a bez velkých výdajů. Doposud pro ně platí stejně přísná pravidla na zpracování potraviny jako pro velké mlékárny a masokombináty. Uvedl to v Plzni ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Ministr doplnil, že byrokracii zjednoduší minimálně na úroveň farmářů v Rakousku a Německu a sníží počet kontrol. Tito prodejci naopak musí převzít větší zodpovědnost. Pokud by kontrola ale přišla a zjistila nějaké nedostatky, pak bude postih výrazně větší, řekl Fuksa. Zákony se zjednoduší natolik, aby si mohl výrobce základní suroviny zřídit malou výrobní linku a prodávat ze dvora, což už zná hodně českých turistů z Rakouska a Německa. To by se mělo uskutečnit podle Fuksy nejpozději do roku 2013, do skončení tohoto programového období společné zemědělské politiky.
Změny podmínek prodeje ze dvora jsou podmíněny novelizací zákonů i notifikací Evropské komise. Některá pravidla už MZe upravilo během zimy a budou platit od jara. Ty zásadnější, které budou podléhat notifikaci a schvalování v parlamentu, budou trvat až dvanáct měsíců. Podle ministra jde hlavně o hygienické normy a pravidla, které hovoří například o čisté a špinavé výrobní cestě, o vzdálenostech mezi jednotlivými provozy, které se musí přizpůsobit malým výrobnám. Ministerstvo zemědělství také sníží farmářům počet povinných školení a vzdělávání.
Produkce potravin ve dvou lidech není sériová nonstop výroba, míní Fuksa. Měkčí podmínky se projeví v tom, že farmář nebude potřebovat tak velkou investici na zařízení pro zpracování mléka nebo masa. Na zařízení mohou zemědělci získat peníze z programu rozvoje venkova.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *