Prodej půdy stále váhavý

Prodej státní půdy se vloni významně zrychlil, zvýšil se i zájem o nákup zemědělských pozemků od privátních vlastníků, konstatuje tzv. zelená zpráva při hodnocení roku 2001. V meziročním srovnání trh s půdou skutečně zaznamenal jisté pohyby, o citelnějším oživení ale nemůže být řeč.

Jestliže stát prostřednictvím Pozemkového fondu ČR (PF) prodal ke konci minulého roku zhruba devět tisíc hektarů, je to proti předchozímu roku opravdu skok. „Počet prodejů se zvýšil asi devětkrát a výměra prodané půdy více než třináctkrát,“ porovnává ministerstvo zemědělství v zelené zprávě. Privatizace se výrazněji rozhýbala po loňské novelizaci zákona o prodeji státní půdy. Ta jednak zakotvila přednostní právo na 50 procent výměry (nejvýše na 300 hektarů) pro ty, kteří na půdě alespoň pět let hospodaří. A také umožnila prodej formou tzv. holandské dražby, kdy se může jít až na deset procent úřední ceny. Průměrná cena, za niž se loni prodával metr čtvereční, se díky tomu snížila z 8,08 koruny v roce 2000 na 5,56 koruny.
Mluvčí PF Michal Bureš přičítá vzestup zájmu o koupi státní půdy rovněž změně v myšlení zemědělců. „Stále více poznávají, že půda je hodnota a jakási jistota, zvláště když slyší o spekulantech a cizincích, kteří v republice skupují půdu,“ vysvětlil. Necelých 10 tisíc hektarů, které PF podle zákona o prodeji státní půdy zatím převedl na nové majitele (přesně 9744,6 hektaru za kupní cenu 566 589 300 korun) je však stále kapkou v půl milionu hektarů, které chce stát privatizovat.
Počet prodejů zemědělských pozemků od ostatních vlastníků stoupl loni proti předchozímu roku o 2,3 procenta, uvádí dále zelená zpráva a připojuje i souhrnnější přehled o obchodování s privátní půdou od roku 1993: Za devět let se prodalo přibližně 110 tisíc hektarů půdy, tj. 2,6 procenta z celkového zemědělského půdního fondu ČR. Drtivý zájem – 90 procent prodejů – byl přitom o pozemky do jednoho hektaru, z hlediska plochy to představuje 23 procent prodané výměry. Pro zemědělské využití ovšem nadále slouží pouze 48 procent prodávané výměry. Průměrné tržní ceny zemědělské půdy meziročně stouply z 27,41 na 39,80 Kč/m2, tj. o 45,2 procenta. U pozemků sloužících zemědělské výrobě se cena zvýšila o 2,33 koruny na 7,32 Kč/m2.
Zemědělci prostřednictvím svých profesních svazů požadují rychlejší privatizaci státní půdy i pomoc státu při nákupu půdy od fyzických osob. Ministr Jan Fencl připravil pro svého nástupce filozofii nové instituce, která by rolníkům na tento účel poskytovala úvěry. Pro Zemědělský svaz ČR je zřízení takové instituce jedním ze stěžejních požadavků, které již vznesl vůči příští vládě.
Jiří Němec z Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky, který se dlouhodobě problematikou půdy zabývá, ale nepředpokládá, že by se u nás obchod s půdou v blízké budoucnosti masivněji rozhýbal. „Pomalu každý druhý občan dnes vlastní nějaký pozemek a ne každý bude vyčkávat na případné zájemce. Lidé vědí, že půda je majetek, který jim nikdo neukradne a neodnese, a když ho budou mít dobře pronajatý a bude jim přinášet jistý peníz, tak ho nebudou prodávat,“ míní Němec. Neočekává ani, že v souvislosti se vstupem do Evropské unie prudce stoupnou ceny půdy. „Je-li nabídka větší než poptávka, může si kupující vybírat a těžko bude přeplácet,“ odůvodňuje. Zda si půdu ponechat, či prodat, se vlastníci budou rozhodovat také podle daňové politiky, poznamenává Němec.

Poslední čísla k prodeji státní půdy
– Osmé kolo veřejné nabídky bylo vyhlášeno letos 9. května, kdy Pozemkový fond ČR nabídl 16 685 pozemků o výměře 19 060 hektarů. Zájemci se mohou přihlásit do 9. srpna.
– V období od letošního 1. ledna do 23. června uzavřel Pozemkový fond ČR kupní smlouvy na 13 771 pozemků o celkové výměře 12 711 hektarů za kupní cenu 642 088 126 Kč.
– Deváté kolo veřejné nabídky bude vyhlášeno 27. srpna 2002.
Zdroj: Pozemkový fond ČR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *