Prodej traktorů se prý v pololetí meziročně snížil

V prvním pololetí se v České republice prodalo 981 nových traktorů, zatímco za celý loňský rok to bylo 2453 strojů. Informoval o tom ředitel sekretariátu Asociace zemědělské a lesnické techniky (A.ZeT) Dušan Benža. V pololetí se také prodalo 88 kombajnů, což zhruba odpovídá loňským prodejům, kdy si zákazníci za celý rok pořídili 166 nových strojů. Vyplývá to z údajů Sdružení dovozců zemědělské techniky a A.ZeT.

Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy může být za snížením prodejů traktorů počasí. Nikdo nevěděl, jak dopadne úroda, když bylo to sucho, zemědělci jsou na investice opatrnější, řekl. Navíc loni mohli farmáři přijímat dotace z Programu rozvoje venkova (PRV) na nákup techniky. Podle mluvčí Agrární komory ČR Dany Večeřové nyní zemědělci čekají na dotace z nového PRV. V prvním podzimním kole půjde na investice do zemědělských podniků 3,3 miliardy korun.

Údaje asociace se liší od statistik, které uvádí Svaz dovozců automobilů. Podle něj se do pololetí prodalo 1403 traktorů. Podle asociace je rozdíl dán tím, že svaz má informace o nových registracích, zatímco asociace vychází z dat od prodejců. Asociace také do statistik nezapočítává malotraktory využívané například na práce na zahradě.
Zemědělské strojírenství podle asociace v Česku roste. Celková produkce členských firem, kam patří všichni rozhodující výrobci, činí 18 miliard korun ročně. Na export šlo zboží za 15,2 miliardy korun.
Do Česka se zhruba stejně strojů doveze jako vyveze. Hlavní importovanou technikou jsou stroje, které se v tuzemsku nevyrábějí, zejména sklízecí mlátičky, traktory o výkonu nad 120 kW a lisy. V loňském roce vzrostla hodnota dovezených strojů o dvě miliardy korun.

Mezi významné exportéry patří firma Zetor, která vyváží přibližně 86 procent své produkce. Kromě traktorů se vyváží například stroje na zpracování půdy, postřikovače, žací stroje či rozmetadla chlévské mrvy. Největšími obchodními partnery jsou podle asociace sousední státy a Francie.
Výrobci zemědělské techniky v Česku zaměstnávají okolo 6500 lidí, což je čtvrtina počtu zaměstnanců před dvaceti lety.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *