Produkce masa mírně vzrostla

Ve třetím čtvrtletí letošního roku produkce masa meziročně vzrostla o 0,4 procenta na 112 995 tun. Na vzestupu měly podíl hovězí a drůbeží maso, kterých se vyrobilo shodně o 1,4 procenta více než ve stejném období loni. Produkce vepřového masa ale naopak klesla o 0,5 procenta na 57 869 tun. Pokles zaznamenaly i mlékárny, které nakoupily 584 019 litrů mléka, což je v meziročním srovnání méně o dvě procenta. Informoval o tom Český statistický úřad.

Hovězího se vyprodukovalo 15 815 tun, přičemž ceny zemědělských výrobců u jatečného skotu meziročně klesly o tři procenta. Drůbežího se vyrobilo 39 249 tun s tím, že výrobci ho ve srovnání s loňským rokem prodávali za ceny vyšší o 7,6 procenta. Vzrostly rovněž ceny jatečných prasat, konkrétně o 5,6 procenta.
Cena, za kterou chovatelé prodávali mléko, se meziročně zvýšila o 15 procent. Mléko nejvyšší jakostní třídy Q se prodávalo průměrně za 8,39 koruny za litr, uvedli statistici.
Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba poznamenal k výsledkům, že asi po pěti, sedmi letech jsme se dočkali toho, že se neustálý propad zastavil. Čísla nárůstu jsou ale podle něj příliš malá na to, aby bylo možno tvrdit, jestli dochází k nějakému obratu. Dodal, že více prozradí vývoj v následujících čtvrtletích. *

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *