Projekt Life Corcontica podpořil pastvu ovcí

S nadcházející zimou museli hospodáři, jejichž ovce spásají krkonošské louky v rámci projektu Life Corcontica, přemístit svá stáda na zimoviště. Dnes tak krkonošské louky opustilo poslední stádo hospodáře Martina Mačka z Bolkova. Letos se ovce pásly na celkem 161 hektarech a za celou sezónu spásly přibližně 2400 tun trávy. Uvedl to mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Ovce jsou významným pomocníkem v péči o květnaté horské louky. Díky jejich pastvě se na louky vrací vzácné druhy rostlin, například jen v Krkonoších se vyskytující zvonek český.
Projekt Life Corcontica podpořil pastvu 1456 ovcí, dvanáct koz, deset jalovic a dva koně na botanicky cenných lokalitách.
Chov ovcí sice není v Krkonoších tradiční, ale Správa KRNAP pastvu podporuje. Dnes hospodáři nejčastěji využívají sezónní pastu, což znamená, že na vegetační sezónu (od dubna do října) se do vyšších poloh dopraví zvířata z farem v podhůří.
Využívání ovcí má několik výhod. Tou hlavní je, že ovce jsou lehké a při pohybu po strmých svazích nenarušují půdní povrch. Po pastvě ovcí se do luk vracejí atraktivnější druhy rostlin. Pokud se zvolil správný způsob pastvy, nezůstávají po ovcích na pastvinách žádné rozsáhlejší nedopasky čili nespasená místa.
S podporou pastvy jako nástroje péče o květnaté horské louky počítá Správa KRNAP i v dalších letech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *