Propad ve výrobě masa nahrazuje rostoucí dovoz

Výroba masa v České republice výrazně klesá. Propad byl nahrazen dovozem masa a jatečných zvířat, který za první kvartál vzrostl u hovězího masa meziročně téměř čtyřikrát a vepřového více než dvakrát. V dubnu chovatelé dodali na trh 34 365 tun masa, což představuje meziroční snížení o 15,1 procenta. Produkce masa byla nižší i ve srovnání s letošním březnem.

Hovězího masa včetně telecího se v dubnu vyrobilo 6789 tun, tedy o 18,6 procenta méně než loni. Nižší byla i produkce vepřového, která klesla o 14,2 procenta na 27 556 tun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Od počátku roku se výroba masa meziročně snížila o 18,7 procenta při poklesu výroby vepřového masa o 17,7 procenta a hovězího o 22,6 procenta. Výrazný pokles domácí produkce byl nahrazen dovozem masa a jatečných zvířat. Za letošní první čtvrtletí se zvýšil dovoz hovězího masa meziročně téměř čtyřikrát a dovoz vepřového vzrostl více než dvakrát.
Na meziročním snížení výroby masa se v dubnu podílel nejen nižší počet poražených zvířat, ale i menší porážková hmotnost. U jatečných býků klesla o 0,4 procenta na 583,6 kilogramu a u jatečných prasat se snížila o 3,4 procenta na 106,8 kilogramu.
Počty poražených prasat klesly v dubnu meziročně o 12 procent. Počty poraženého skotu se pak snížily při srovnání s dubnem 2004 o 17,7 procenta. Ceny skotu v dubnu meziročně vzrostly 9,2 procenta. Prasata prodávali chovatelé dráže o 6,6 procenta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *