Proti kácení na Šumavě

Nepřipustit těžbu dřeva v bezzásahových zónách Národního parku Šumava a zajistit ochranu vzácných druhů fauny a flory žádá ministra životního prostředí Tomáše Chalupu nově vzniklá platforma ŠumavaPro. Založilo ji 45 občanských sdružení, odborníci a osobnosti v reakci na připravované kroky ředitele parku Jana Stráského proti kůrovci, řekli dnes novinářům v Prachaticích zakladatelé sdružení a zároveň signatáři Výzvy k záchraně Národního parku Šumava. Chalupa k tomu řekl, že se svým vyjádřením počká až na výsledky oponentního posudku, který si nechal zpracovat.

Hlavním posláním národního parku je zachovat na významné ploše nerušený vývoj přírody, píšou signatáři ve výzvě. Chalupu proto vyzvali, aby nepřipustil porušování českých zákonů a mezinárodních dohod. „Zajistěte ochranu nedotčené přírody, nepřipusťte těžbu na stávajícím území ponechaném přírodě ve stávajícím rozsahu 30 procent ploch parku,“ uvádějí. Žádají ho též, aby zabránil převodům pozemků v majetku státu na soukromé osoby a nepřipustil výstavbu ve volné krajině. Měl by se také zasadit o obnovení vědecké sekce rady parku, kterou Stráský po svém nástupu zrušil.
Stráský žádá na ministerstvu životního prostředí vyhlášení kalamitního stavu, aby mohl proti kůrovci zasáhnout i v dosud bezzásahových zónách parku. Ministerstvo by mělo rozhodnout tento týden. Má se kácet v okolí Prášil, Srní, Modravy, Borových Lad, Českých Žlebů a Stožce. Navrhuje zasáhnout proti kůrovci především v prvních zónách typu enkláv uprostřed druhých zásahových zón. Pokácené stromy by podle návrhu Stráského měly zůstat na místě, kde budou zbaveny kůry. K zásahu proti kůrovci na zbývajících vybraných územích Stráský doporučuje strojní odkorňování a vysoce účinnou chemickou asanaci.
Vědci se obávají rozsáhlých holin. Po obdobných asanačních těžbách v minulosti se otevřel les orkánu Kyrill. Naopak tvrdý zásah proti kůrovci má podporu ze strany představitelů obcí v národním parku. Jejich stanovisko podpořila jménem Pavla Hájka i Kancelář prezidenta republiky. Šumava podle něj nemá sloužit jako laboratoř pro sociálně inženýrské ekologické experimenty. Na stranu Stráského se postavilo také Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL). Podle vědců za požadavky těžby dřeva stojí dřevařská lobby.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *