Průzkum: V Německu jsou kvalitnější a levnější potraviny než v ČR

Další test organizovaný Potravinářskou komorou ČR doložil, že potraviny prodávané pod stejnou značkou u nás i v Německu jsou v České republice často dražší a méně kvalitní. V rámci testu tomu bylo dokonce u dvou třetin nakoupených výrobků. Komora jich testovala celkem dvacet a cenový rozdíl byl někdy vyšší než třetina hodnoty. V průměru se potraviny v tuzemských obchodech nakupují skoro o čtvrtinu dráž než u našich západních sousedů.

Oba nákupy byly pořízeny v maloobchodních prodejnách ve velkých městech. Ten český v Praze, německý pak v Drážďanech. Testy s podobnými výsledky komora zveřejnila i na začátku července.

„Nejkřiklavějšími případy byla jahodová zmrzlina Carte ď Or, kde cenový rozdíl činil téměř 37 procent, nebo tuňák v olivovém oleji Rio Mare s rozdílem 40 procent,“ uvedla mluvčí komory Dana Večeřová, podle které například Kinder mléčný řez stojí v Německu o polovinu méně než v České republice.
Laboratorní testy pak podle komory dokázaly vyšší kvalitu německých výrobků. Jako příklad ukazuje Pizzu salámovou Dr. Oetker, která v české verzi obsahuje šest procent salámu, na rozdíl od německé, v níž je ho dvakrát tolik, je o 10 gramů lehčí a vyrábějí ji v Polsku.

„Český spotřebitel ale lehce získá dojem, že si kupuje něco speciálního, protože v ČR se tato pizza s mizivým obsahem salámu honosně nazývá Edizione speciale,“ podotkla mluvčí. Chybějící salám je v pizze pro tuzemský trh nahrazen levnou kukuřicí.

Podle MF Dnes, která se na testu podílela společně s potravinářskou komorou, je ochuzená pizza distribuována kromě ČR také na Slovensko a do balkánských států. Ta německá o sedm korun levnější verze pak do západoevropských zemí.
„Jsou to dva různé výrobky,“ uvedl pro MF Dnes o výrobcích ve téměř totožných obalech zástupce společnosti Dr. Oetker Zdeněk Kvinta. „Mražená pizza s cenou jako v Německu je u nás neprodejná,“ řek s tím, že zákazníkům chutná a podle firemních průzkumů jsou spokojeni.

Podobná situace pak podle Večeřové je i u nealkoholických nápojů, které se v Německu sladí řepným cukrem, kdežto v České republice izoglukózou a jsou zde dražší. Margarín Rama je zase v Německu o deset procent tučnější, u nás pak o deset procent dražší.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *