Rekord u řepky se nezopakuje

Letošní sklizeň řepky byla velmi úspěšná a pěstitelé ji také prodávali za podstatně lepší ceny než před rokem. Ani při rekordní úrodě si dominantní zpracovatel nedokázal zajistit dostatek suroviny, vývoz řepkového semene je přitom v plném proudu. Příští sklizeň je sice ještě hodně vzdálená, ale už dnes je téměř jisté, že uplynulý hospodářský rok se opakovat nebude.

Statistika ve svém odhadu k polovině září potvrdila svou srpnovou prognózu sklizně, a to 985 tisíc tun při průměrném hektarovém výnosu 2,86 tuny a ploše přes 344 tisíc hektarů. Svaz pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO) považuje tato čísla za reálná. „Očekávání, že úroda překročí milion tun – a slyšeli jsme to i z ministerstva zemědělství – bylo nadhodnocené a poškodilo farmářské ceny,“ uvedl ředitel SPZO Martin Volf.
Po velmi příznivém vývoji vegetace v podzimních a zimních měsících si někteří zemědělci slibovali od sklizně ještě více, ale i tak byl výsledek rekordní. Po deseti letech se zopakovaly vysoké hektarové výnosy, tehdy však byly pěstitelské plochy jen zhruba třetinové. Zemědělci přihlášení do systému výroby řepky ji letos podle Volfa sklízeli ze 140 tisíc hektarů s průměrným výnosem 3,13 tuny z hektaru. „To je už evropská úroveň, lepší je letos jen průměrný výnos v Německu,“ vyzdvihl ředitel svazu. Doplnil, že ani s kvalitou řepkového semene nejsou problémy, jaké se objevily u pšenice, slunečnice i jiných plodin.
Doporučení, aby pěstitelé řepku neprodávali hned ve žních, se podle profesora Andreje Fábryho ukázalo jako dobrá rada. Většina farmářů však zpeněžila sklizeň za srpnovou cenu, která se pohybovala kolem 6800 až 6900 korun za tunu. „V polovině září ale vyskočila už na 7500 korun,“ poznamenal Volf s tím, že oproti minulému roku se letošní cena zvýšila asi o 500 korun za tunu. Přestože v červenci cena řepky na evropském trhu prudce vzrostla a od té doby mírně klesá, na českém trhu jde cena nahoru, protože po řepce je velká poptávka.
Česká republika je v exportu řepky v evropském regionu jedničkou. Téměř všechno zboží přitom směřuje do Německa. „Kolem 200 tisíc tun řepky se už vyvezlo,“ doplnil Volf. Setuza je ve svých provozech schopna zpracovat kolem 550 tisíc tun semene, nedokázala se však předzásobit a dá se předpokládat, že po novém roce bude surovinu těžko shánět.
Vyhlídky příští úrody nejsou po problémech s jejím založením příliš optimistické, i když se zdaleka nedá hovořit o katastrofě. Kvůli dlouhodobým dešťům zvládli zemědělci osít proti loňsku menší plochy, SPZO odhaduje 325 tisíc hektarů. Podle profesora Fábryho řepka v půdě zahlcené vodou nerostla, vyplavil se dusík a často také pěstitelé nestačili odstranit výdrol. „Díky babímu létu v posledních dnech se porosty vzpamatovávají a prospělo by jim, kdyby teplé počasí vydrželo do konce října. Velmi bude záležet na dalším vývoji počasí během podzimu a zimy. I když bude příznivé, výnosy nedosáhnou letošní úrovně,“ konstatoval Fábry, který se obává silného infekčního tlaku. Jak doplnil Volf, dají se očekávat i větší zaorávky. „I kdyby na jaře zůstalo jen 300 tisíc hektarů, produkce bude dostačující,“ poznamenal.
Dalo by se říci, že příroda vyslyšela varování odborníků, aby pěstitelé už dále nezvyšovali plochy této tržně zajímavé plodiny. Profesor Fábry opakovaně zdůrazňuje nutné dodržování osevních postupů. „Bez pravidelného střídání plodin nebude možné v budoucnu řepku ekonomicky pěstovat. A uvědomují si to i v Německu, kde mají farmáři v porovnání s našimi jiné finanční možnosti pokrýt celou potřebu chemie. Stále rostoucí nároky na chemické ošetření ale i u nich začínají být ekonomicky neúnosné,“ dodal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *