Řepaři chtějí uhájit pěstování cukrovky v rajonu uzavřeného cukrovaru v Modřanech

Řepaři, kteří dodávali cukrovku do cukrovaru v pražských Modřanech, se rozhodně nechtějí smířit s tím, že by měli s jejím pěstováním skončit, jak předpokládají představitelé akciové společnosti Eastern Sugar Česká republika. Ti pěstitelům na dnešní schůzce vysvětlili důvody uzavření modřanského cukrovaru a nabídli jim pomoc s odprodejem techniky. Řepaři však požadují, aby se pěstování cukrovky v rajonu modřanského cukrovaru zachovalo. Budou proto požadovat přerozdělení kvóty přidělené tomuto zpracovateli ve prospěch okolních cukrovarů – Mělník, Vrdy a Český Brod.

Rozhořčení pěstitelé cukrovarníkům vyčetli, že jim pomáhali prosazovat zavedení kvót na cukr a nyní se od nich dočkávají takové „odměny“. Někteří proto míní, že by bylo lepší požádat Ústavní soud o zrušení cukerních kvót a počkat si už na vstup do Evropské unie, kde mají zemědělci v tomto směru mnohem větší jistoty. Josef Kubiš, viceprezident Agrární komory ČR, chce o celé věci informovat přímo zahraniční majitele společnosti Eastern Sugar. „Je jisté, že takové chování, jakého se dočkáváme v České republice, by se v Evropské unii nemohli dovolit,“ prohlásil.
Podle ředitele Svazu pěstitelů cukrovky Čech a Moravy Jiřího Krouského nelze bránit jakékoliv společnosti v uzavření neperspektivního provozu. „Samotné uzavření cukrovaru však nemůže být důvodem k likvidaci pěstitelské oblasti a pěstitelů,“ prohlásil na dnešním setkání v Modřanech. Doplnil, že v rajonu modřanského cukrovaru jde o 3300 hektarů cukrovky a šedesát pěstitelů.
Pěstitelé dnes také připomněli provoznímu řediteli a. s. Eastern Sugar Česká republika Janu Kratochvílovi jeho slova, která pronesl zhruba před rokem při uzavírání cukrovaru ve Zvoleněvsi na Slánsku. Tehdy sliboval, že když se v této oblasti (pozn. red.: Kladensko, Slánsko, Lounsko a okolí Prahy) přestane pěstovat řepa, tak odstoupí.

Provozní ředitel a. s. Eastern Sugar Česká republika Jan Kratochvíl (vpravo) opouští setkání s řepaři. Foto dab

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *