Rojení kůrovců po dvoutýdenní přestávce zase začne

Chladné počasí v minulých dvou týdnech nahrává lesníkům. Rojení škůdce kůrovce se zastavilo. To umožnilo vyčistit feromonové lapače a pokácet stromy jako lapáky kůrovce. Očekává se však, že v teplém počasí o víkendu rojení vypukne zase naplno. Uvedl to specialista na ochranu lesa z hradeckého ústředí Lesů ČR Ladislav Půlpán.

Lesníci jsou nyní v plné pohotovosti, protože počasí už nebude bránit rojení kůrovců jako letos na začátku května. potvrdil Půlpán. Kůrovec může podle něj při přemnožení napáchat na smrkových porostech obrovské škody.
Kůrovec se při mimořádně suchém a teplém počasí přemnožil v roce 2003. Loni se čekala velká kalamita, kterou se ale podařilo lesníkům odrazit. Státní lesy k odchytu kůrovců loni použily přes 39 tisíc lapačů a více než 200 tisíc lapáků z pokácených stromů. Letos je hrozba kůrovcové kalamity ve státních lesích podle Půlpána proti loňsku nižší zhruba o 60 procent.
Letos Lesy ČR, kterým patří asi polovina lesů v zemi, zatím nasadily proti kůrovci přes 30 tisíc lapačů a asi 84 tisíc lapáků. Lesníci by také měli kontrolovat místa původních ohnisek kůrovce a případné napadené stromy v okolí ihned vytěžit. Nyní se rojí kůrovec, který přežil zimu ve stromech nebo lesní hrabance. Jeho druhá generace se vyvine zhruba za dva měsíce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *