Rolníci si letos ve výši podpor polepší, tvrdí Palas

Přestože k plné spokojenosti ministerstva zemědělství chybí do požadovaných 46 miliard Kč ze státního rozpočtu 5,5 miliardy korun pro resort, jeho ministr Jaroslav Palas je přesvědčen, že zemědělci dostanou na podporách více než bývalo obvyklé v minulých letech. Letos by měli dostat podpory ve výši asi dvaadvacet miliard korun, což je o 120 procent více než v minulých letech, uvedl ve středu na zasedání zemědělského výboru Poslanecké sněmovny.

K rozsahu podpor se vyjádřil předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Považuje jej za přínos pro české zemědělství. Podle něj se podařilo využít maxima možností, které Evropská komise umožnila čerpat. Dotace pomohou rolníkům zvláště nyní, když se výkupní ceny nevyvíjejí podle očekávání. Zaostanou asi o šest procent za rokem 2001, kdy bylo zemědělství naposledy v zisku, dodal.
Tajemník Agrární komory Jan Záhorka vidí největší přínos pro zemědělce už jarní předběžné financování ve formě dorovnání přímých podpor. Zemědělci si tehdy ještě před vstupem do EU připsali na účty zhruba 5,2 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *