Rozhovor týdne

S Janem Ptáčkem, ředitelem a.s. Žihelský statek a členem představenstva Agrární komory ČR jsme hovořili o výhledech v oblasti získávání úvěrů.

Nedávno  jste se zúčastnil kulatého stolu s představiteli bank, který pořádala Hospodářská komora ČR. Co bylo cílem této akce? Cílem kulatého stolu bylo najít společnou řeč tak, aby banky podržely v době hospodářské krize střední a menší podnikatele. Společná řeč ale nalezena nebyla. Banky tvrdí, že teprve dnes se situace dostala do normálu. Uplynulá léta, kdy ekonomika šlapala, nebyl normální stav, protože dosahovaly nízké marže. Ze strany podnikatelů zaznělo, že některé podniky jsou odřezávány od úvěrování provozu. Probíhá to tak, že banka vám s měsíčním předstihem oznámí, že vás nebude úvěrovat.
Zvyšují banky nároky na podniky, které žádají o úvěr? Určitě. Ten tlak je. Právě nevíme, co udělají matky bank, které působí u nás. Dnes se totiž o chování bank rozhoduje v Bruselu, v Paříži, ve Vídni, ale ne v Praze. Zástupci peněžních ústavů na jednání u kulatého stolu ani neprozradili, jestli zemědělství je na seznamu rizikových odvětví. Nejmenovali nikoho, ale uvedli, že takové seznamy existují.
Je logické, že garance za úvěry bude ale vícenásobná než dosud, banky budou chtít zastavit daleko více majetku.
Takže se naplňují obavy, že i zemědělci budou mít horší přístup k úvěrům? Obecně se přístup k úvěrům zhoršuje. Ale od zemědělských podniků zatím žádné takové signály nemáme. Očekávám, že krize na ně začne dopadat, až se budou sjednávat úvěrové podmínky pro investice a provoz na rok 2009, což je právě tato doba. Můžeme narazit a určitě narazíme. Proto je také pozitivní zpráva o tom, že podpora z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) půjde směrem k programům garancí za investiční i provozní úvěry.
Příslib garancí by tedy mohl situaci zemědělců výrazně pomoci? Ne, že by se zlepšila, ale nezhorší se. Klient banky – střední a malý podnikatel zpravidla není dobrým risk manažerem, byť je dobrým inženýrem, technikem, ekonomem, právníkem, nebo farmářem. V tomto případě je nutná komunikace mezi podnikatelskými subjekty a bankami. Podniky budou totiž bankami rozdělovány na bílé, kterým půjčí, a na černé. Ty úvěry nedostanou. Mezi bílými budou klienti, kteří snižují zaměstnance, náklady, zásoby. Těch je mezi námi málo, neboť samozřejmě většina z nás podnikatelů je do různých stínů šedé barvy, ale i těch se týká. Takže se očekává tvrdý boj s bankami. Opravdu je důležité snižovat náklady, snižovat počet lidí, zvyšovat produktivitu práce, snižovat zásoby a uvážlivě investovat do strojů a technologií.
Je to řešení, jak přežít současnou finanční krizi? Přesně tak. Je to způsob, jak přežít současnou hospodářskou krizi, která bude dlouhá. Navíc ceny rozhodujících zemědělských komodit se totiž podle všech prognóz určitě v roce 2009 nezlepší.
Řada zemědělců má ale úvěry, které musí splácet… Ano. Takoví farmáři si musejí zpracovat nějaký krizový byznys plán a jednat, komunikovat s bankami. Nejhorší, co by mohlo být, je dostat dopis, že mě za měsíc banka přestává financovat provoz. Tak z toho se nedostane ani dobrý podnik.
Jsme na počátku krize, která bude očistná, a bohužel ne každý z nás ji přežije.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *