Rozpočet unie je skoro o šest procent nižší, schválena i povodňová pomoc pro ČR

Evropský parlament dnes schválil rozpočet Evropské unie pro příští rok, který je skoro o šest procent nižší než letošní. V hlasování také potvrdil finanční pomoc Německu, Rakousku a České republice po letošních povodních.

Kompromisní rozpočet dohodli zástupci členských států Evropské unie a parlamentu na poslední chvíli při maratónském vyjednávání minulý týden. Rozpočet pro příští rok nakonec dosahuje 135,5 miliardy eur (přes 3,5 bilionu korun) a pokud se vezmou v úvahu i dlouhodobé závazky, tak 142,6 miliardy eur (přes 3,7 bilionu korun). Rozpočet 2014 je prvním z víceletého rámce pro léta 2014 až 2020, který Evropský parlament schválil již v úterý.

Součástí dohody je také rozhodnutí o pomoci zemím postiženým povodněmi z unijního Fondu solidarity. Německo, Rakousko a Česká republika dohromady po červnových záplavách získají 400 milionů eur (10,9 miliardy korun). Větší část – 250 milionů eur (6,8 miliardy korun) – půjde ještě z letošního rozpočtu. Zbývajících 150 milionů eur dostanou země příští rok.
Nejvíce dostane Německo, a to 360 milionů eur, Rakousko 21,6 milionu a méně postižená Česká republika 15,9 milionu eur (434 milionů korun). Parlament také potvrdil 2,4 milionu eur pro Rumunsko postižené suchem  a lesními požáry.

Spory kolem rozpočtu pro příští rok se točily kolem celkové částky a kolem toho, zda schodek za letošní rok má být zahrnut do rozpočtu pro rok 2014, nebo se na něj najdou prostředky ještě letos. Nakonec se podařilo parlamentu dosáhnout toho, že pohledávky nebyly přesunuty na další rok.

Dánská liberální poslankyně Anne Jensenová, která je zpravodajkou rozpočtu pro rok 2014, připomněla, že rozpočet je skoro o šest procent nižší než letošní. Výsledek jednání s členskými zeměmi označila za „úsporný rozpočet“.
„Parlament přijal odpovědnost, když přistoupil na nižší rozpočet. Ale podařilo se nám zabránit tomu, abychom příští rok začínali s dluhem,“ řekl předseda rozpočtového výboru Alain Lamassoure. Parlamentu se podle něj také podařilo prosadit, aby v době krize již příští rok přibyly peníze na boj s nezaměstnaností. Přímo na rozjezd iniciativy pro zaměstnávání mladých je v rozpočtu na příští rok vyčleněno 3,9 miliardy eur.

Proti původnímu návrhu Evropské komise má být o dva miliony eur posílena evropská agentura Frontex koordinující ochranu vnějších hranic unie. Zvýšení rozpočtu Frontexu je reakcí na množství uprchlíků z Afriky. Problém opět zdůraznila nedávná tragická smrt stovek uprchlíků u italského ostrova Lampedusa.

Největšími položkami rozpočtu 2014 jsou zemědělské dotace, které dosahují v platbách 56,5 miliardy eur. Kohezní politika počítá s platbami 51 miliard eur.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *