Rusko zrušilo zákaz dovozu masa z Evropské unie

Rusko zrušilo zákaz dovozu masa ze zemí EU, který zavedlo 1. června. Zrušení zákazu platí do 1. října, kdy chce mít Rusko s unií smlouvu o jednotném certifikátu bezpečnosti potravin pro celou EU. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zemědělství.

„Bylo rozhodnuto, že se podepíše nový veterinární certifikát, který bude platit od 1. října,“ uvedlo ministerstvo v dnešní zprávě.
Rusko tak stanovilo nový termín, do kterého by se měla EU dohodnout na jednotné certifikaci vývozu masa a masných výrobků, píše agentura Reuters. Rusové před zavedením zákazu upozorňovali, že mohou dovoz zákazat, protože po rozšíření unie neplatí jednotné certifikáty o bezpečnosti potravin.
Ročně se z EU do Ruska vyveze maso za zhruba 1,3 miliardy eur (asi 40 miliard Kč). Podle pravidel EU je ale za certifikaci vývozu zodpovědný každý člen zvlášť. Česká republika od začátku roku do konce dubna do Ruska vyvezla asi 96 tun vepřového a 20 tun drůbežího masa. Loni se z ČR žádné maso do Ruska nevyvezlo. V pravomoci Bruselu je kontrolovat bezpečnost dovozu potravin do EU. Evropská komise ale nemá možnost nařizovat jednotný postup při vývozu potravin.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *