Růst cen potravin je třeba koordinovat

Krize na světovém trhu s potravinami vyžaduje pozornost politických představitelů jednotlivých zemí. Proto je nutné uzavřít katarské kolo jednání o liberalizaci světového obchodu. Tím by se zmírnily deformace obchodu s potravinami a zemědělskými produkty, jež způsobily dotace, uvedl prezident Světové banky Robert Zoellick.

Ceny základních potravin se od roku 2005 zvýšily o osmdesát procent. Za růstem stojí nepříznivé počasí a větší poptávka po potravinách v rychle se rozvíjejících ekonomikách, dodal Zoellick. Příkladem je cena rýže, která dosáhla minulý měsíc devatenáctiletého maxima. Také cena pšenice se dostala na osmadvacetileté maximum. Podle Zoellicka kvůli tomu ve světě sílí kvůli drahým potravinám a energiím protesty, nepokoje se týkají asi 33 zemí. Vlády na protesty reagují kontrolou cen a dovozu, což situaci neřeší.
Proto zdůrazňuje Zoellick důležitost nové dohody pro světovou potravinářskou politiku. Dohoda by se měla podle něj zaměřit na hlad a podvýživu, ale hlavně na přístup k potravinám a jejich zásobování, ale také na vzájemné vazby s energiemi, změnu klimatu, investice a pružnost ekonomik.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *