S vyšší teplotou roste aktivita tiplíků

Venkovní teploty se pohybují již nad 10 °C, a proto lze očekávat výraznou aktivitu tiplíků, pakomárů rodu Culicoides, kteří přenášejí katarální horečku ovcí. Vzhledem k tomu Státní veterinární správa ČR již informovala všechny chovatelské svazy a krajské veterinární správy, že dne 21. dubna skončilo období prosté přenašečů nákazy. Informoal o tom mluvčí veterinárního dozoru Josef Duben.

Dospělců tiplíků přezimuje velmi málo, pokud se však dostatečně zahřeje půda, vyvinou se ještě z larev mladí tiplíci. V současné době je v České republice instalováno 21 pastí, do kterých se kvůli monitoringu lapají tiplíci, aby byli posléze vyšetřeni. „Zatím jsme žádné infikované tiplíky nediagnostikovali,“ prohlásil Duben.
S vakcinací proti katarální horečce ovcí již začali ve Francii a Německu, chystají se ve Velké Británii. I v naší republice se s vakcinací počítá s tím, že na ní významně přispěje v prvním roce Evropská unie. Do doby, než se začne s vakcinací, umožní Státní veterinární správa ČR těm chovatelům, kteří budou chtít se zvířaty (skotem či ovcemi) obchodovat v rámci unie, provést vakcinaci v předstihu, sdělil Duben.
Nyní, po 21. dubnu, musí chovatelé opět dbát na to, aby zabránili kontaktu chovaných zvířat se savým hmyzem, konkrétně s tiplíky, a před přesunem vždy ošetřili přepravní prostředky, upozornil mluvčí. Dodal, že při přesunu chovaných zvířat, musí mít tato zvířata potvrzení o laboratorním vyšetření. O všech těchto povinnostech a krocích jsou informovány všechny krajské veterinární správy i chovatelé.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *