Šampionem soutěže vín Festwine je Chardonnay z Vinařství Maděřič

Šampionem jedenáctého ročníku mezinárodní soutěže vín Festwine je Chardonnay pozdní sběr 2013 z Vinařství Maděřič. V soutěži bylo 78 vinařství a celkem 392 vzorků vín. Porota vzorky hodnotila 19. a 20. května ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku. Informovali o tom organizátoři.

Festwine jako jedna z mála soutěží umožňuje vinařům nahlédnout do bodování a od porotců získat vyjádření k jejich hodnocení. Vedle nalévání vín z karaf odlišuje soutěž od řady ostatních i speciální dekantace, v jejímž rámci si vinaři mohli u přihlášených vín určit, po jakou dobu před ochutnávkou a hodnocením mají být otevřená, aby se co nejlépe rozvinula jejich vůně a chuť.
Jedním z poslání a cílů soutěže je poskytnout všem vystavovatelům zpětnou vazbu o tom, kdo jak jejich vína hodnotil. Záměrem je tak podpořit odborný dialog, aby měli vinaři možnost nahlédnout do bodování svých vzorků a od jednotlivých porotců získat přímou zpětnou vazbu, řekl organizátor soutěže Tomáš Vican.
Nejvíce zastoupenými odrůdami byly letos Sauvignon a Ryzlink rýnský. Více než polovina, tedy 226 přihlášených vzorků vín, pochází z loňské sklizně. Ročník 2014 byl sice náročný a komplikovaný, v soutěži se ale sešlo opravdu to nejlepší, co se vinařům podařilo vyrobit, dodal Vican.
Kromě absolutního vítěze porota vybrala i nejlepší vína v dalších kategoriích. Pohár za nejvýše ohodnocené víno v kategorii vín speciálních získal například Ryzlink rýnský slámové víno 2013 z Vinných sklepů Lechovice. Nejlépe hodnocenou kolekcí jsou vína z Vinařství Ilias.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *