Sázení brambor se zpozdilo asi o dva týdny

Sázení brambor na vysočině nabralo kvůli nezvykle chladnému jaru přibližně dvoutýdenní zpoždění. Obvykle bývají pole osázená v prvních květnových dnech. Tentokrát práce skončí nejdříve za týden. Uvedl to tajemník Českého bramborářského svazu Josef Králíček. Letošní úroda brambor závisí na dalším vývoji počasí. Zemědělci na vysočině produkují více než třetinu českých brambor.

Podle Králíčka se situace v sázení brambor liší podnik od podniku. Podle odhadu svazu ještě zemědělcům na vysočině tento týden zbývalo osázet čtvrtinu až třetinu produkčních ploch.

Sklizeň raných brambor, které se pěstují hlavně v Polabí a na jižní Moravě, by podle pěstitelů opožděna být neměla, pokud už nebude mrznout. Podmínky pro sázení v těchto lokalitách byly dobré, část bramborových polí tam je navíc chráněna netkanou textilií. Tyto porosty jsou v poměrně dobrém stavu a předpokládá se, že sklizeň začne v první dekádě června, řekl Králíček.

Zásoby českých brambor z loňské sklizně už jsou téměř vyčerpány, většina prodávaných brambor je ze zahraničí. V současné době se dováží přibližně 20 000 tun brambor měsíčně, zejména z Německa, uvedl tajemník. Podotkl, že čeští pěstitelé nemají dost dobrých skladů, v nichž by brambory vydržely až do května. Na jejich budování ale nyní mohou žádat o dotace.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *