Selský rozum (komentář)

Výsledky voleb do Poslanecké koncem května zamíchaly stojatými vodami naší politické scény a po dlouhých letech, jak se zdá, umožní vytvoření vlády s poměrně silným mandátem. Jejím úkolem by mělo být především provést reformy, které v příštích letech stabilizují státní rozpočet a pomohou snížit zadlužení naší země.

Že je třeba šetřit, uvážlivě hospodařit s tím, co mám, a pokud možno nedělat dluhy, vědí lidé na venkově odjakživa. Politikům to zřejmě došlo až nyní.
Povolební námluvy se zatím omezují na obecné proklamace či méně podstatné záležitosti. Zemědělci je v tuto chvíli celkem jedno, zda bude resort spravovat ministerstvo zemědělství, nebo jakési nadministerstvo, které vznikne sloučením několika úřadů. Důležité pro něj je, zda stát dodrží svoje závazky v rámci společné zemědělské politiky Evropské unie, kolik bude muset vyplňovat formulářů a sehnat úředních razítek, aby na dotace vůbec dosáhl, a kolik kontrol ho bude v průběhu roku otravovat. Všechno ostatní záleží na jeho schopnostech a samozřejmě také na počasí, jehož vliv částečně vyděluje zemědělství z působení volného trhu. Právě ten však bude podle všeho očekávaná pravicová vláda prosazovat, byť bude muset respektovat společnou zemědělskou politiku Evropské unie.
Pravicová politika sice obecně říká, že je třeba spoléhat se především na vlastní síly, ale z pohledu státu to také znamená, že by se Česká republika v rámci své potravinové bezpečnosti měla spoléhat především na svoje zemědělce, kteří produkují domácí potraviny a dokáží obyvatele této země uživit. Nová vláda by tedy minimálně v otázce udržení konkurenceschopnosti a produkčního potenciálu měla stát na jejich straně. To ostatně není otázka politického názoru, ale obyčejného selského rozumu. Doufejme tedy, že politikům při tvorbě programového prohlášení nové vlády ani při jeho naplňování nebude chybět.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *