Senát chce zachovat bezúplatný převod státních pozemků obcím

Senát chce zachovat možnost bezúplatného převodu státních pozemků obcím pro výstavbu bydlení. O změně v rámci novely o Státním pozemkovém úřadu (SPÚ), která má omezit vydávání zemědělské půdy, rozhodne Poslanecká sněmovna.

Horní komora přes nesouhlas ministra zemědělství Mariana Jurečky schválila také zrušení navrhované povinnosti krajů nabízet SPÚ ze svého i obecního majetku pozemky, které patřily ke zrušeným krajským školám. Obě úpravy horní komora přijala na návrh svého výboru pro veřejnou správu a územní rozvoj.

SPÚ by měl nově podle návrhu předsedy senátního zemědělského výboru Jana Hajdy předkládat horní komoře prostřednictvím vlády každoročně výroční zprávy o své činnosti. Hajda to zdůvodnil tím, že Senát by měl mít kontrolu nad obsáhlým majetkem, který úřad spravuje.

Novela odolala návrhu na zamítnutí kvůli tomu, že má do dvou let ukončit vydávání náhradní půdy restituentům. Zbývající restituenti, kteří mohou ještě nárokovat až 300 000 hektarů zemědělské půdy, by měli být vyplaceni. Dostat mají zhruba půl miliardy korun. Senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová označila za nehoráznost to, že by restituenti měli být vyplaceni podle sazeb z počátku 90. let minulého století. Podle ní je to v rozporu se soudními verdikty z poslední doby.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *